Hakkımızda - Turyağ
Hakkımızda
  1. Anasayfa
  2. Hakkımızda

Hakkımızda

1916’dan Bugüne Dönüm Noktaları

  1. İzmir Turan'da küçük bir yağhane olarak kuruluş
  2. Emlak Dairesi tarafından devralınması, 10 sene boyunca özel şahıslara kiralanması
  3. İlk bitkisel margarinin piyasaya verilmesi
  4. İkinci Dünya Savaşı boyunca ordunun ve yatılı okulların bütün bitkisel ve makine yağı ihtiyaçlarının karşılanması
  5. İlk ev- dışı tüketim için margarin üretilmesi
  6. Balıkesir tesisine taşınılması
  7. Cargill Gıda tarafından satın alınması

1916 yılından beri Türkiye’nin yağı Turyağ

1916 yılında İzmir Turan semtinde kurulan küçük bir yağhanenin devamı olan Turyağ, 20’li yıllarda bitkisel margarin üretimine yönelik yatırımlar yaparak 1932’de ilk bitkisel margarini piyasaya sundu. El değmeden hazırlanan Turyağ margarini tüketiciler tarafından da büyük ilgiyle karşılandı.

30lar’ın sonunda yılda yaklaşık 500 ton zeytinyağı ve 2 bin 500 ton küspe ihtracatı yapmaktaydı. İkinci Dünya Savaşı’na rağmen yatırım yapmaya devam eden Turyağ, ürün çeşitlerini hızla arttırmanın yanı sıra, savaş yıllarında ordunun ve yatılı okulların gerek bitkisel yağ gerekse makine yağı ihtiyacının tamamını karşılamaya devam etti.

1996’da yönetim merkezi İstanbul’a taşınan Turyağ, 2008 yılında ise üretimini İzmir Turan semtinden Balıkesir’deki modern tesislerine taşıdı.

2011’de Dünya Gıda Günü dolayısıyla Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından madalyaya layık görüldü.

Ülkemizin önde gelen bitkisel yağ üreticilerinden Turyağ’ın endüstriyel ve sıvı yağ markaları, entegre tesisleri, satış ve pazarlama organizasyonu ile birlikte, 2014 yılında ise küresel gıda devi Cargill tarafından devralındı.

 

Dünyada Cargill Hakkında

Cargill; gıda, tarım, finans ve endüstriyel ürün sektörlerinde faaliyet gösteren küresel bir şirkettir. Çiftçiler, müşteriler, yerel yönetimler ve toplumlar ile birlikte, bilgimizi ve 150 yıllık deneyimimizi paylaşıyor, herkesin daha başarılı olmasına katkıda bulunuyoruz. 70 ülkede, yaşadığımız ve çalıştığımız her yerde, kendisini; dünyanın sorumlu bir şekilde beslenmesine, çevresel etkiyi en aza indirmeye ve topluluklara değer katmaya adamış 150.000’in üzerinde çalışanımız ile gurur duyuyoruz.

 

Türkiye’de Cargill Hakkında

Cargill, 1960 yılında yerli ortaklık sözleşmesi ile Türkiye’de faaliyet göstermeye başladı. Cargill olarak ticarete ise 1986 yılında başlandı. Şirketin Türkiye’de İstanbul, Bursa, Balıkesir, İzmit, Adana, İzmir ve Ankara olmak üzere yedi farklı ilde 600’den fazla çalışanı bulunuyor. Cargill’in Türkiye’deki merkez ofisi 1992 yılında açılmış olup İstanbul’da bulunmaktadır. Cargill’in faaliyet gösterdiği başlıca sektörler ise gıda, endüstriyel & bio-endüstriyel ürünlerdir.